1- هجمه ها به سمت روانشناسی زرد زیاد شده است، به پیج هایی که از مثبت اندیشی می گویند، برای مشکلات جنسی راهکارهای یک دقیقه ای ارائه می دهند، در دایرکت مشاوره می دهند و در استوری دارو تجویز می کنند و شعار می دهند “بخواهید تا به شما داده شود!”کسانی که از روش شناسی علم سردر می آورند و با روانشناسی علمی سر و کار دارند، می دانند این پیج ها غیرمفید و آسیب زا هستند، هشدار می دهند و مردم را بابت دنبال کردن این صفحات سرزنش می کنند.

اما همچنان این پیج ها با تعداد فالوور بسیار بالا به کارشان ادامه می دهند. چرا؟ آیا مردم آسیب دیدن را دوست دارند؟

2- فرض کنید روی درب یک غذاخوری با فونت بسیار بزرگ نوشته اند : “چلوکباب، سه هزارتومان!”، آیا حاضر به خوردن چنین چلوکبابی هستید؟ اگر قیمت گوشت و برنج را بدانید و قصد خودکشی هم نداشته باشید! احتمالا پاسخ شما خیر است! شما نمی خواهید با مسمومیت به خودتان آسیب بزنید!با این حال اگر از گرسنگی در حال تلف شدن باشید و تنها راه نجات شما، حداقل به طور موقت، خوردن چلوکباب سه هزار تومانی باشد چه؟ به احتمال زیاد آن چلوکباب را خواهید خورد، چون چاره ی دیگری برای زنده ماندن ندارید! آن گاه اگر کسی به شما درباره ی مسموم بودن چلوکباب هشدار دهد یا شما را بابت خوردن آن سرزنش کند، چه واکنشی نشان خواهید داد؟

3- کسی که پیجهای روانشناسی زرد را دنبال می کند، همانند کسیست که به خاطر زنده ماندن مجبور به خوردن چلوکباب سه هزار تومانی می شود، او نیاز به محتوایی دارد که به دغدغه اش بپردازد و طبیعتا وقتی محتوایی با کیفیت، یا حداقل محتوایی که بتواند با آن ارتباط بگیرد نمی یابد. به سراغ پیج های زرد می رود، پیج هایی که حتی اگر کم و بی کیفیت به نیازش پاسخ می دهند.در مقابل کسی که بدون تلاش در راستای محتوای خوب، رو به سرزنش مردم می آورد و به صفحات غیرعلمی حمله می کند همانند رهگذریست که فرد گرسنه ی در حال مرگ را از خوردن چلوکباب ارزان بر حذر می دارد در حقیقت نه صاحبان پیج های بازاری باید سرزنش شوند که در همه جای دنیا وجود دارند و کار می کنند و نه دنبال کنندگان آنها، که دغدغه ی مطالعه در زمینه ی مورد علاقه شان را دارند.

تنها کسانی که در این میان خطاکارند، متخصصینی هستند که نه کوچکترین آشنایی با ابزارهای مدرن دارند و نه قدرت تولید محتوای خوب و ارتباط برقرار کردن با مردم و صرفا مدرک تحصیلی ، برند دانشگاه و تعداد مقالاتشان را مانند نشانه ی مامور مخصوص حاکم بزرگ میتی کومان می پندارند که همه باید به آن احترام بگذارند و تعظیم کنند.

مانی_مظفری

 

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *